Fundusze Europejskie

Ubezpieczenie koszty rezygnacji-warto?

Czy warto wykupić ubezpieczenie koszty rezygnacji? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czym są w ogóle koszty rezygnacji? Na te pytania odpowiemy w niniejszym poście.

Zacznijmy ten tekst od wyjaśnienia, czym właściwie są koszty rezygnacji?

Jesteśmy zdecydowany na wyjazd. Kontaktujemy się z Travel Caffe, które przygotowało nam ofertę. Podpisujemy umowę na wyjazd wraz z wpłaceniem zaliczki lub pełnej kwoty za wyjazd. Rezerwacja zostaje przekształcona w rezerwacje stałą. Inaczej zostaje potwierdzona.

Okazuje się jednak, że nie możemy jechać. Wypadek losowy, choroba, zwolnienie z pracy. Takie sytuacje się zdarzają. Musimy rezerwację anulować. Niestety po potwierdzeniu już z kosztami. Czyli kosztami rezygnacji.

Jakiej wysokości będzie to potrącenie? Wszystko zależy od terminu rezygnacji względem terminu wyjazdu. Im bliżej wyjazdu tym koszty mogą być wyższe. Nawet ponad 90% wartości wakacji! To bardzo dużo. Wszelkie informację dotyczące kosztów rezygnacji znajdziecie w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa, które musicie otrzymać w momencie podpisywania umowy. W każdych takich Warunkach znajduje się również podpunkt dotyczący kosztów anulacji. Często są one podane w formie procentów. Nie powinny być one wyższe, niż wpłacona kwota.  Chyba, że umowa stanowi inaczej. Dotyczyć może to pakietów opartych na przelotach rejsowych, nie czarterowych. Każdy Touroperator może mieć inną wysokość kosztów anulacji, dlatego tak ważne jest czytanie Ogólnych Warunków Uczestnictwa.

Nikt z Nas nie chce stracić pieniędzy, dlatego z odsieczą przychodzi UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI.

Polisa od kosztów rezygnacji chroni nas przed nagłymi i niespodziewanymi sytuacjami. Ważne jest, aby można było je udokumentować.

W momencie wystąpienia zdarzenia losowego jesteśmy zmuszeni anulować rezerwację. Touroperator anuluję rezerwację z kosztami. Naszym zadaniem jest przygotować wszelką dokumentację do ubezpieczyciela z prośbą o zwrot kosztów anulacji za wyjazd.

U dołu  przedstawiamy kilka zdarzeń z tytułu, których możemy ubiegać się o zwrot wpłaconych środków za rezerwację:

  • śmierć Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży, śmierć najbliższego krewnego Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, która nastąpiła w ciągu 45 dni bezpośrednio poprzedzających datę wyjazdu,
  • nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży lub bliskiego krewnego pod warunkiem, że jest to przeciwwskazania do odbycia podróży,
  • ciąża zagrożona lub jej powikłania,
  • szkoda w imieniu Ubezpieczonego lub Współuczestnika powstała w skutek ryzyka elementarnego lub przestępstwa,
  • zwolnienie z pracy,
  • wyznaczenie stosunku pracy przez pracodawcę,
  • kradzież dokumentów podróży w okresie 14 dni przed datą wyjazdu (zgłoszone na policję),
  • wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego w szkole lub na uczelni,
  • wyznaczenie daty porodu,
  • otrzymania przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika wezwania na policję lub sądu.

Każdy z ubezpieczycieli posiada swoje warunki rezygnacji oraz zdarzeń losowych. Zawsze zajrzyj do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

UWAGA!

Jeżeli ty lub Twój krewny posiadacie choroby przewlekłe, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie. Jest ono dodatkowo płatne. Bez tego rozszerzenia nie będziesz mógł zrezygnować z możliwością zwrotu wpłaconych środków.

Kiedy możemy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Takie ubezpieczenie może wykupić każdy z nas. Ważny jest tutaj termin zawarcia umowy na wyjazd. Powyżej 30 dni do wyjazdu mamy 14 dni na zawarcie takiego ubezpieczenia.

Poniżej 30 dni-polisa od kosztów rezygnacji musi być zawarta tego samego dnia co umowa na wyjazd.

W przypadku pierwszej opcji, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Łatwo można przegapić tę ważną datę.

Czy warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Chyba nie będziecie zaskoczeni, że odpowiemy OCZYWIŚCIE, ŻE TAK. Sytuacje losowe się zdarzają. Jak to mówią-przezorny zawsze ubezpieczony.

Polisę od kosztów rezygnacji polecamy rodzinom z dziećmi, osobom starszym, osobom, które leczą się na różnego rodzaju choroby lub mają chorych bliskich. Pary czy osoby podróżujące same też powinny rozważyć ten typ ubezpieczenia.

Zapisz się i bądź na bieżąco

Jak tylko pojawi się u nas coś nowego wyślemy Ci wiadomość na podany adres e-mail.