Fundusze Europejskie

Kurort narciarski Livigno-raj dla narciarzy

Czy warto wykupić ubezpieczenie koszty rezygnacji? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czym są w ogóle koszty rezygnacji? Na te pytania odpowiemy w niniejszym poście.

Co wart wiedzieć o Livigno?

Livigno to niewielka, alpejska wioska w regionie Lombardia we Włoszech. Położona jest w dolinie, na wysokości 1809 m n.p.m. pomiędzy dwoma masywami górskimi- Mottolino oraz Carosello. Ten kurort narciarski leży tuż przy granicy ze Szwajcarią.

Region narciarski Livigno jest nazwany Małym Tybetem, z uwagi na zimny i suchy klimat, który panuje wśród alpejskich szczytów. Ze względu na fakt.

W miasteczku na co dzień żyje ok. 5 tysięcy mieszkańców. W sezonie zimowym tętni ono życiem za sprawą wielu miłośników narciarstwa. Jest to jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich w Europie.

Dzisiejsza popularność kurort narciarski Livigno nie wskazuje na to, że  jeszcze nieco ponad 60 lat temu miejscowość ta była odcięta od świata.

Może niektórzy będą zaskoczeni, ale do II Wojny Światowej położenie Livigno nie było miejscem dobrym do życiu. A z pewnością nie dla narciarzy. Jedyną możliwością dotarcia do miasteczka była wąska, kręta droga położona na wysokości 2291 m n.p.m. Droga ta z uwagi na zalegający na niej śnieg, przez większość roku była nieprzejezdna. Kurort narciarski wraz z jego mieszkańcami było odcięte od świata.

W 1805 roku Napoleon zdecydował zachęcić mieszkańców miasteczka do pozostania w nim. W całym mieście ustanowił strefę wolnocłową, dlatego koszty życia zostały znacznie obniżone.

Kolejnym ogromnym przełomem dla Livigno był rok 1962. W tym roku ukończono pracę nad tunel Munt La Schera. Pozwoliło to dotrzeć do miasta od strony Szwajcarii bez względu na warunki pogodowe. Od tego czasu, miasteczko wyrosło na popularny kurort narciarski.

Dlaczego wybrać właśnie Livigno?

Powodów, dla których warto wybrać się do Livigno nie sposób zliczyć. Każdy, kto chociaż raz odwiedzi to miasto, pokocha je na swój własny sposób. 

Co jednak najważniejsze, jest to prawdziwy raj dla fanów sportów zimowych. Położenie kurortu narciarskiego Livigno sprzyja mikroklimatowi, dzięki któremu śnieg na trasach utrzymuje się tu od listopada aż do maja. Znajdziemy tu dwa ośrodki narciarskie: po stronie zachodniej jest to Carosello 3000, po wschodniej Mottolino. W sumie daje nam to 31 wyciągów, położonych na wysokości ok 2800 m n.p.m. oraz aż 115 km tras o różnym stopniu trudności.

Dla osób szukających mocniejszych wrażeń przygotowane zostały również trasy freeride, gdzie osoby o każdym stopniu zaawansowania mogą spróbować swoich sił. Znajdziemy tu również dwa snowparki: jeden na górze Mottolino, drugi, mniejszy na Carosello 3000.

Snowpark na Mottolino to największa tego typu atrakcja we Włoszech oraz jedna z najbardziej znanych w całej Europie. Do dyspozycji jest tu wiele przeszkód i skoczni na każdym poziomie zaawansowania, 3,5 metrowy halfpipe oraz wielka poduszka powietrzna, która umożliwia szlifowanie ewolucji bez ryzyka niebezpiecznego upadku.

Ogromnym plusem jest również świetnie rozwinięta komunikacja miejska oraz bezpłatne skibusy, które dowiozą nas aż pod sam stok. Sprawia to, że poruszanie się po mieście bez używania samochodu jest niezwykle proste.

Dla fanów narciarstwa biegowego mamy tu, aż 30 km bezpłatnych tras, które biegną wzdłuż rzeki Spöl. Trasy te mają raczej niewielki stopień trudności. Dostępne są również trasę o 2 km długości, w pełni oświetlone. Są one czynne, aż do północy.

Samo kurort narciarski zachęca do odwiedzin swoim typowo alpejskim klimatem i piękną zabudową. Na uliczkach miasta znajdziemy wiele świetnych restauracji, pizzerii oraz pubów, barów i dyskotek, gdzie zabawa trwa do białego rana.

Godne uwagi jest to, że strefa wolnocłowa, stworzona przez Napoleona istnieje w Livigno do dziś. Sprawia to, że w świetnych cenach zakupimy tu np. perfumy, alkohole, sprzęt elektroniczny i sportowy czy ubrania i dodatki od najlepszych projektantów mody.

Ile kosztuje wyjazd do Livigno?

Opcje na wyjazd mamy zasadniczo dwie: dojazd własny samochodem, zorganizowany przez biuro podróży nocleg lub całkowicie zorganizowany wyjazd z dojazdem autokarem.
Nocleg z dojazdem własnym touroperatorzy oferują już od ok. 750 zł za osobę za pobyt tygodniowy. Do dojazdu własnego doliczyć należy ok. 45 euro za przejazd tunelem Munt La Schera.
Wyjazd zorganizowany w całości przez biuro podróży (nocleg + przejazd autokarem) to koszt rozpoczynający się od ok. 1200 zł za osobę, za pobyt tygodniowy.

Godnym uwagi jest cena karnetów. Bierzemy pod uwagę przykładowo 7 dni:

  • dzieci do 15 roku życia: 100-158 euro
  • dorośli: 166-268 euro
  • seniorzy powyżej 65 roku życia: 130-208 euro

Kurort narciarski organizuje również sezony Free Ski. Oznacza to, że wykupując nocleg otrzymujemy karnet gratis. Sezon ten obowiązuje zazwyczaj w grudniu oraz na przełomie marca i kwietnia.

Ile kosztuje wyjazd do Livigno?

Livigno przeważają kameralne obiekty oferujące zakwaterowanie w apartamentach i pokojach typu studio. Dla bardziej wymagających znajdują się tu również większe hotele, o wyższym standardzie, ze strefami basenowymi oraz spa. Apartamenty oraz hotele mają tu standard od 2 do 4 gwiazdek.
Najczęściej spotykamy tu obiekty z pobytem bez wyżywienia.

Nietrudno jednak znaleźć również oferty pobytu ze śniadaniami oraz obiadokolacjami (Half Board). Ofert All Inclusive w tym kurorcie narciarskim niestety nie uświadczymy.

Zapisz się i bądź na bieżąco

Jak tylko pojawi się u nas coś nowego wyślemy Ci wiadomość na podany adres e-mail.